Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Harley Davidson

Harley DavidsonMandag den 4. februar skriver flere amerikanske aviser at Harley Davidson melder seg på i kampen om profftitlene. Nei, det er ikke han med motorsykkelen, det er en kanadisk/amerikansk skøyteløper født ca. 1871. Men lynkjapp var han. Storhetstida hans ligger også noen år tilbake med 21,0 på 220 yards, 38,0 på 440 yards, 1.20,2 på ½ engelsk mil, 2.46,6 på 1 engelsk mil, 5.53,2 på 2 engelske mil og 16.30,4 på 5 engelske mil som amatør i perioden 1894–1896 og proff i 1897. Sprinttidene var klart de beste, og 38,0 sto seg godt ennå over 20 år etter. Men 5.53,2 var faktisk verdensrekord på den tida. Siden, i 1903 og 1905, deltok han i proffløp med Peter Sinnerud, Norval Baptie og Johnny Nilsson, men uten å markere seg.

Han hadde også ei stor fortid som syklist der han var proff 18961902 og vant mange store seire. Og i 1905 slo han seg på rulleskøyter og blei litt av en rulleskøytekonge som vant det som var å vinne. Høydepunktet kom i 1909, da det hadde oppstått en rulleskøytebølge av virkelig forbløffende dimensjoner i Storbritannia. Alle skulle plutselig gå på rulleskøyter. Det var en kortvarig bølge, som var over alt i 1912, men i 1909 arrangerte de ei landsomfattende VM-turnering, og Davidson reiste over for å delta. Han tok hjem tittelen på finalestevnet i London foran 14000 tilskuere.

Nå hadde han fått lyst til å prøve seg på isen igjen etter alt oppstusset med McLean, Mathisen og den gamle konkurrenten hans Baptie. Han hadde allerede sendt et tilbud til McLean, som han kaller «the Champion», og sier at hvis Mathisen og Baptie også vil løpe, tar han dem gjerne med i en elimineringskonkurranse for utfordrere. Forretningsføreren hans, Larney Lichtenstein, sier at han har fått et tilbud fra skøytepromotorer i Minneapolis, men han vil helst ha arrangementet hjemme i Milwaukee.

Harley Davidson hadde et stort navn i samtida, og da William Harley og Arthur Davidson grunnla sykkelfabrikken sin i 1903, fikk de nok ganske bra gratisreklame da de ga den det navnet. Faren til Harley var faktisk født i Littleport, et kjent sentrum for skøyteinteressen i England, uten at det kanskje har så mye å si.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Oskar Olsen           NOR 44,9 Frogner       19.1.1918
2.Kristian Strøm        NOR 45,3 Frogner       19.1.1918
3.Sigurd Syversen       NOR 45,9 Frogner       19.1.1918
4.Theodor Pedersen      NOR 46,0 Dælenenga    30.12.1917
5.Ole Mamen             NOR 46,7 Dælenenga      6.1.1918
6.Roald Larsen          NOR 47,0 Frogner       19.1.1918
7.Martin Sæterhaug      NOR 47,2 Trondhjem     19.1.1918
8.Gustav Gulbrandsen    NOR 47,4 Frogner       19.1.1918
9.Frithjof Paulsen      NOR 47,5 Frogner      16.12.1917
10.Hans Trygve Hansen   NOR 47,8 Frogner      16.12.1917
Max Kniel               SUI 47,8 Davos          3.2.1918
12.Eugen Berntzen       NOR 48,0 Dælenenga      6.1.1918
Frithjof Lindteigen     NOR 48,0 Kongsberg     13.1.1918
14.Alfred Christiansen  NOR 48,1 Frogner       20.1.1918
15.Rolf Reiersen        NOR 48,5 Frogner       20.1.1918
16.Rolf Larsen          NOR 48,6 Dælenenga      6.1.1918
17.Eric Blomgren        SWE 48,7 Stockh Österm 17.1.1918
Axel Blomqvist          SWE 48,7 Stockh Österm 19.1.1918
Birger Halvorsen        NOR 48,7 Frogner       20.1.1918
20.Øivind Hansen        NOR 48,8 Dælenenga      6.1.1918
21.Knut Sundheim        NOR 48,9 Dælenenga      6.1.1918
Gustaf Wiberg           SWE 48,9 Stockh Österm 17.1.1918
Clas Thunberg           FIN 48,9 Helsinki Kai  19.1.1918
24.Erling Jensen        NOR 49,0 Dælenenga     15.1.1918
Olav Olsen              NOR 49,0 Trondhjem     19.1.1918
26.Rolv Hellum          NOR 49,1 Dælenenga      6.1.1918
Erling Gulbrandsen      NOR 49,1 Frogner       20.1.1918
Bjørn Refsum            NOR 49,1 Frogner       20.1.1918
29.Erling Søberg        NOR 49,4 Trondhjem      3.2.1918
30.Hilmar Engebretsen   NOR 49,5 Dælenenga      6.1.1918
Eric Wingnér            SWE 49,5 Stockh Österm 17.1.1918
Einar Hansen            NOR 49,5 Frogner       20.1.1918
Peder Petersen          NOR 49,5 Frogner       20.1.1918
1000 m menn
1.Amund Arnes         NOR 1.54,4 Trondhjem    20.1.1918
2.Aksel Belewicz      FIN 1.55,6 Helsinki      6.1.1918
3.Waldemar Bergström  FIN 1.56,7 Helsinki      6.1.1918
4.Julius Skutnabb     FIN 1.57,0 Helsinki      6.1.1918
5.Alfred Strömstén    FIN 1.58,8 Helsinki      6.1.1918
6.Arthur Lyngbakken   NOR 2.00,5 Nordre Osen 28.12.1917
7.Lorang Andresen     NOR 2.01,3 Dælenenga     1.1.1918
8.Lorang Aronsen      NOR 2.02,2 Dælenenga     1.1.1918
9.Harry Halvorsen     NOR 2.02,3 Dælenenga     1.1.1918
10.Torleif Ranum      NOR 2.02,4 Trondhjem    20.1.1918
11.Eivind Harviken    NOR 2.07,0 Nordre Osen 28.12.1917
12.Per Moldberget     NOR 2.08,0 Nordre Osen 28.12.1917
Henry Horgen          NOR 2.08,0 Dælenenga     1.1.1918
14.Arne Gravem        NOR 2.09,7 Trondhjem    20.1.1918
15.Ole Odden          NOR 2.10,0 Nordre Osen 28.12.1917
16.Petter Sagbakken   NOR 2.12,0 Nordre Osen 28.12.1917
17.Nils Nergaard      NOR 2.13,5 Nordre Osen 28.12.1917
18.Harald Hagen       NOR 2.14,5 Nordre Osen 28.12.1917
19.Martin Barø        NOR 2.15,1 Trondhjem    20.1.1918
20.Kristian Akersveen NOR 2.20,2 Trondhjem    20.1.1918
21.Arne Gjervan       NOR 2.20,4 Trondhjem    20.1.1918
22.Bjarne Dahl        NOR 2.21,0 Trondhjem    20.1.1918
23.Johan Nystrøm      NOR 2.23,4 Trondhjem    20.1.1918
24.Gunnar Glasø       NOR 2.23,7 Trondhjem    20.1.1918
1500 m menn
1.Kristian Strøm         NOR 2.25,1 Frogner      20.1.1918
2.Clas Thunberg          FIN 2.28,8 Helsinki Kai 20.1.1918
3.Frithjof Paulsen       NOR 2.30,5 Frogner      20.1.1918
4.Sigurd Syversen        NOR 2.30,7 Frogner      20.1.1918
5.Theodor Pedersen       NOR 2.30,9 Frogner      20.1.1918
Oskar Olsen              NOR 2.30,9 Frogner      20.1.1918
7.Martin Sæterhaug       NOR 2.31,5 Trondhjem     3.2.1918
8.Hans Trygve Hansen     NOR 2.31,9 Frogner      20.1.1918
9.Ole Mamen              NOR 2.32,9 Dælenenga     6.1.1918
10.Julius Skutnabb       FIN 2.33,0 Helsinki Kai 20.1.1918
11.Gustav Gulbrandsen    NOR 2.33,5 Frogner      20.1.1918
12.Arvo Tuomainen        FIN 2.34,1 Helsinki Kai 20.1.1918
13.Roald Larsen          NOR 2.35,0 Frogner      20.1.1918
14.Olav Olsen            NOR 2.35,4 Trondhjem     3.2.1918
15.Erling Gulbrandsen    NOR 2.36,3 Frogner      19.1.1918
Rolv Hellum              NOR 2.36,3 Frogner      19.1.1918
17.Lauri Helander        FIN 2.36,6 Helsinki Kai 20.1.1918
18.Knut Sundheim         NOR 2.36,7 Dælenenga     6.1.1918
19.Eugen Berntzen        NOR 2.36,8 Frogner      19.1.1918
20.Aksel Belewicz        FIN 2.36,9 Helsinki Kai 20.1.1918
21.Bjørn Refsum          NOR 2.37,4 Frogner      19.1.1918
22.Aksel Strand          NOR 2.37,5 Frogner      19.1.1918
23.Rolf Reiersen         NOR 2.38,2 Frogner      19.1.1918
24.Rolf Larsen           NOR 2.38,4 Frogner      19.1.1918
25.Ole Olsen             NOR 2.38,5 Frogner      20.1.1918
26.Alfred Christiansen   NOR 2.38,7 Frogner      19.1.1918
Øivind Hansen            NOR 2.38,7 Trondhjem     3.2.1918
28.Thorstein Eng         NOR 2.39,1 Frogner      19.1.1918
29.Einar Hansen          NOR 2.39,5 Frogner      19.1.1918
30.Hilmar Engebretsen    NOR 2.39,9 Frogner      19.1.1918
3000 m menn
1.Beyeler SUI 8.06,6 Bern 3.2.1918
2.Winkler SUI 8.21,0 Bern 3.2.1918
3.Rinia   SUI 8.26,4 Bern 3.2.1918
5000 m menn
1.Ole Mamen            NOR 8.37,0 Dælenenga      5.1.1918
2.Roald Larsen         NOR 8.50,4 Dælenenga      5.1.1918
3.Kristian Strøm       NOR 8.53,4 Frogner       20.1.1918
4.Frithjof Paulsen     NOR 8.56,5 Frogner       20.1.1918
5.Theodor Pedersen     NOR 8.59,7 Dælenenga      5.1.1918
6.Sigurd Syversen      NOR 9.00,0 Dælenenga      5.1.1918
7.Gustav Gulbrandsen   NOR 9.07,2 Frogner       20.1.1918
8.Ole Olsen            NOR 9.10,5 Dælenenga      5.1.1918
9.Wilhelm Larsen       NOR 9.19,5 Dælenenga      5.1.1918
10.Olav Olsen          NOR 9.20,1 Trondhjem      3.2.1918
11.Eugen Berntzen      NOR 9.21,7 Dælenenga      5.1.1918
12.Rolv Hellum         NOR 9.25,8 Dælenenga      5.1.1918
13.Martin Sæterhaug    NOR 9.29,0 Trondhjem      3.2.1918
14.Henry Aahlander     NOR 9.29,5 Dælenenga      5.1.1918
15.Oskar Olsen         NOR 9.31,2 Frogner       20.1.1918
16.Hans Trygve Hansen  NOR 9.31,3 Frogner       20.1.1918
17.Sverre Jacobsen     NOR 9.32,0 Larvik        20.1.1918
18.Knut Sundheim       NOR 9.33,3 Frogner       23.1.1918
19.Rolf Reiersen       NOR 9.35,0 Frogner       23.1.1918
20.Leif Eggan          NOR 9.37,4 Trondheim      2.2.1918
21.Johan Sæterhaug     NOR 9.41,0 Trondhjem      3.2.1918
22.Nils Nilsen         NOR 9.41,4 Trondheim      2.2.1918
23.Erling Nilsen       NOR 9.41,5 Dælenenga      5.1.1918
24.Clas Thunberg       FIN 9.43,2 Helsinki Kai  26.1.1918
25.Markus Olsen        NOR 9.44,3 Dælenenga      5.1.1918
26.Asbjørn Gulbrandsen NOR 9.47,5 Dælenenga      5.1.1918
27.Rolf Larsen         NOR 9.47,6 Frogner       23.1.1918
28.Øivind Hansen       NOR 9.48,0 Dælenenga      5.1.1918
29.Alf Larsen          NOR 9.48,7 Frogner       23.1.1918
30.Bjørn Refsum        NOR 9.49,2 Dælenenga      5.1.1918
10000 m menn
1.Kristian Strøm      NOR 18.32,9 Frogner       19.1.1918
2.Frithjof Paulsen    NOR 18.36,7 Frogner       19.1.1918
3.Clas Thunberg       FIN 18.44,8 Helsinki Kai  20.1.1918
4.Ole Mamen           NOR 18.48,9 Frogner       19.1.1918
5.Julius Skutnabb     FIN 18.56,5 Helsinki Kai  20.1.1918
6.Roald Larsen        NOR 19.03,8 Frogner       19.1.1918
7.Gustav Gulbrandsen  NOR 19.04,0 Frogner       19.1.1918
8.Waldemar Bergström  FIN 19.08,8 Helsinki Kai  20.1.1918
9.Theodor Pedersen    NOR 19.12,3 Frogner       19.1.1918
10.Oskar Olsen        NOR 19.15,0 Frogner       19.1.1918
11.Hans Trygve Hansen NOR 19.20,9 Frogner       19.1.1918
12.Arvo Tuomainen     FIN 19.29,6 Helsinki Kai  20.1.1918
13.Arvo Jalovaara     FIN 19.41,0 Helsinki Kai  20.1.1918
14.Gösta Strömstén    FIN 19.58,6 Helsinki Kai  20.1.1918
15.Atte Lindqvist     FIN 20.01,4 Helsinki Kai  20.1.1918
16.Walter Tverin      FIN 20.10,1 Helsinki Kai  20.1.1918
17.Aksel Belewicz     FIN 20.15,8 Helsinki Kai  20.1.1918
18.Alfred Strömstén   FIN 20.19,5 Helsinki Kai  20.1.1918
19.Olav Olsen         NOR 20.22,0 Horten        26.1.1918
20.Lauri Brander      FIN 20.28,8 Helsinki Kai  20.1.1918
21.Eric Blomgren      SWE 20.33,2 Österm Stockh 19.1.1918
22.Martin Sæterhaug   NOR 20.43,2 Horten        26.1.1918
23.Lauri Helander     FIN 21.13,8 Helsinki Kai  20.1.1918
24.Ilmari Danska      FIN 21.14,8 Helsinki Kai  20.1.1918
25.Sigurd Syversen    NOR 21.20,4 Horten        26.1.1918
26.Verner Eriksson    SWE 21.47,7 Österm Stockh 19.1.1918
27.Erik Augustsson    SWE 22.29,5 Österm Stockh 19.1.1918
28.Robert Andersson   SWE 22.43,4 Österm Stockh 19.1.1918
29.John Augustsson    SWE 23.33,3 Österm Stockh 19.1.1918
3000 m kvinner
1.Abplanalp SUI 9.30,4 Bern 3.2.1918

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,4-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,960
2.Kristian Strøm            NOR 44,7-2.21,7-8.33,7-17.59,6 197,283
3.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
4.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
5.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
6.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
7.Ole Mamen                 NOR 46,3-2.26,7-8.37,0-17.50,3 200,415
8.Martin Sæterhaug          NOR 45,2-2.23,4-8.52,1-18.28,6 201,640
9.Moje Öholm                SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
10.Jakov Melnikov           RUS 46,6-2.26,5-8.50,1-17.53,4 202,113
11.Henning Olsen            NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
12.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
13.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
14.Julius Skutnabb          FIN 47,2-2.25,7-8.46,0-18.06,8 202,707
15.Sverre Aune              NOR 47,6-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,847
16.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
17.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
18.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
19.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
20.Arvo Tuomainen           FIN 45,8-2.27,3-8.54,4-18.22,2 203,450
21.Eric Blomgren            SWE 46,6-2.28,1-8.50,7-18.09,3 203,502
22.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
23.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
24.Bjarne Frang             NOR 44,3-2.24,4-9.10,9-18.47,7 203,908
25.Frithjof Paulsen         NOR 47,1-2.28,7-8.50,7-18.09,3 204,202
26.Theodor Pedersen         NOR 46,0-2.26,9-8.52,9-18.44,1 204,462
27.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
28.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
29.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
30.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
30.Vladimir Kalinin         RUS 45,2-2.28,8-9.04,2-18.51,0 205,770
28.Walter Tverin            FIN 46,0-2.28,5-9.06,4-18.35,4 205,910
Clas Thunberg FIN 46,3-2.26,7-9.05,0-18.44,8 205,940
Waldemar Bergström FIN 48,4-2.35,0-8.46,0-18.15,5 207,442
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.29,8-9.03,9-18.43,9 207,418
Sigurd Syversen NOR 45,9-2.29,9-9.00,0-18.51,9 206,462
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.30,8-9.03,5-18.35,0 209,467
Alfred Strömstén FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Gösta Strömstén FIN 50,0-2.34,8-9.17,1-18.58,9 214,255
Axel Blomqvist SWE 45,2-2.30,7-9.10,1-18.34,0 206,143
Ilmari Danska FIN 47,4-2.35,4-9.32,0-19.59,6 216,380
Aksel Belewicz FIN 48,9-2.35,2-9.38,2-20.12,3 219,068
Harald Strøm             NOR 51,8-2.42,3
Ole Olsen                NOR 49,9-2.33,7-9.10,5
Oskar Olsen NOR 44,9-2.30,4-9.17,1-18.37,2 206,603
Hans Trygve Hansen NOR 47,8-2.31,9-9.07,2-19.20,9 211,198
Roald Larsen NOR 47,0-2.32,5-8.50,4-19.03,8 208,063
Rolf Reiersen NOR 51,2-2.38,2-9.35,0
Eugen Berntzen NOR 48,0-2.37,0-9.21,7
Olav Olsen NOR 47,3-2.32,7-9.00,3
Gustaf Wiberg SWE 46,6-2.31,5-9.09,2-19.05,8 209,310
Petrus Axelson SWE 47,2-2.29,0-8.56,2-18.29,3 205,952
Knut Sundheim NOR 49,3-2.36,7-9.24,0
Harald Halvorsen NOR 51,1-2.56,9-10.17,5