Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Sherman House

Løpa om Strunnikov-pokalen fortsatte i Moskva onsdag den 10. januar 1917 med 1500 m og nok en 10000 m, bare to dager etter den forrige (hvis de datoene vi har er riktige). Igjen vant Melnikov begge distansene, men med litt dårligere tider enn i helga: 2.42,0 og 20.04,6. En herr Krjutsjkov var nærmest på 1500 m med 2.51,7 og toeren på milløpet var som sist A. Gazenfus, men nå bare med 21.27,2.

I Chicago samme dag var Oscar Mathisen med frue æresgjest hos den norske sangforeninga på en fest organisert av det avtroppende styret. Det var kanskje på denne festen han møtte Roald Amundsen, som var i Amerika for å samle midler til Maud-ferden gjennom Nordøstpassasjen og som demonstrerte hvor nøye han hadde holdt seg informert om alt Oscar hadde foretatt seg på skøytebanen fra første til siste skjær. Han var både overraska og imponert og følte seg ikke så lite smigra, tenk, sjølveste Amundsen.

Men mottakelsen han hadde fått dagen før kunne sømma seg for hvilken som helst polarforsker. Norskamerikanere var møtt fram i skarer, det var et stort oppbud av pressefolk, og Ernie Byfield, eieren av det store hotellet Sherman House i West Randolph Street der James R. Thompson Center står i dag, inviterte Oscar med frue til å bli boende så lenge det passa dem i to store, bekvemmelige rom og sa at de kunne rekvirere hva de møtte ønske til seg sjøl og eventuelle venner på restauranten. Slike gjester var åpenbart bra for businessen.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Bjarne Frang        NOR 46,5 Frogner   7.1.1917
2.Oskar Olsen         NOR 46,8 Frogner   7.1.1917
3.Ole Mamen           NOR 47,1 Frogner   7.1.1917
4.Theodor Pedersen    NOR 47,7 Frogner   7.1.1917
5.Jakov Melnikov      RUS 48,1 Moskva    6.1.1917
Frithjof Lindteigen   NOR 48,1 Frogner   7.1.1917
7.Frithjof Paulsen    NOR 48,7 Frogner   7.1.1917
8.Hans Trygve Hansen  NOR 49,0 Frogner   7.1.1917
9.Alfred Christiansen NOR 49,1 Frogner   7.1.1917
10.Wilhelm Wolff      NOR 49,3 Frogner   7.1.1917
11.Olav Olsen         NOR 49,8 Trondhjem 9.1.1917
12.Eugen Berntzen     NOR 50,0 Frogner   7.1.1917
13.Erling Gulbrandsen NOR 50,1 Frogner   7.1.1917
14.I. Kuvsjinov       RUS 50,5 Moskva    6.1.1917
15.A. Gazenfus        RUS 50,9 Moskva    6.1.1917
16.Birger Halvorsen   NOR 51,0 Frogner   7.1.1917
17.Ole Olsen          NOR 51,2 Frogner   7.1.1917
18.Rolv Hellum        NOR 51,8 Frogner   7.1.1917
19.Torgny Hagerup     NOR 52,0 Trondhjem 9.1.1917
20.Asbjørn Pedersen   NOR 52,5 Frogner   7.1.1917
Knut Backe            NOR 52,5 Frogner   7.1.1917
22.Marcus Johannessen NOR 53,1 Frogner   7.1.1917
23.Sigurd Trondsen    NOR 53,3 Frogner   7.1.1917
Rolf Larsen           NOR 53,3 Frogner   7.1.1917
25.Eigil Lybeck       NOR 53,6 Trondhjem 9.1.1917
26.Peder Petersen     NOR 53,9 Trondhjem 9.1.1917
27.Johan Narvestad    NOR 54,0 Frogner   7.1.1917
28.Daniel Hoff        NOR 54,1 Frogner   7.1.1917
Anders Sværi          NOR 54,1 Frogner   7.1.1917
30.Torolv Groseth     NOR 54,3 Frogner   7.1.1917
Ivar Johansen         NOR 54,3 Frogner   7.1.1917
Olaf Pedersen         NOR 54,3 Frogner   7.1.1917
1000 m menn
1.Julius Skutnabb    FIN 1.56,9 Helsinki-Hesp 7.1.1917
2.Waldemar Bergström FIN 1.57,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
3.Axel Lindholm      FIN 1.57,4 Helsinki-Hesp 7.1.1917
4.Aksel Belewicz     FIN 1.58,1 Helsinki-Hesp 7.1.1917
5.Ilmari Danska      FIN 1.58,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
1500 m menn
1.Ole Mamen            NOR 2.32,1 Frogner   7.1.1917
2.Bjarne Frang         NOR 2.35,6 Frogner   7.1.1917
3.Theodor Pedersen     NOR 2.35,8 Frogner   7.1.1917
4.Jakov Melnikov       RUS 2.37,0 Moskva    8.1.1917
5.Hans Trygve Hansen   NOR 2.37,7 Frogner   7.1.1917
6.Olav Olsen           NOR 2.37,9 Trondhjem 9.1.1917
7.Oskar Olsen          NOR 2.38,0 Frogner   7.1.1917
8.Gustav Gulbrandsen   NOR 2.39,4 Frogner   7.1.1917
9.Roald Larsen         NOR 2.40,0 Frogner   7.1.1917
10.Frithjof Paulsen    NOR 2.40,1 Frogner   7.1.1917
11.Ole Olsen           NOR 2.41,8 Frogner   7.1.1917
12.Alfred Christiansen NOR 2.42,4 Frogner   7.1.1917
13.Knut Sundheim       NOR 2.43,2 Frogner   7.1.1917
14.A. Gazenfus         RUS 2.43,6 Moskva    8.1.1917
Knut Backe             NOR 2.43,6 Frogner   7.1.1917
16.Eugen Berntzen      NOR 2.45,1 Frogner   7.1.1917
17.I. Kuvsjinov        RUS 2.46,4 Moskva    8.1.1917
18.Einar Hansen.96     NOR 2.47,3 Frogner   7.1.1917
19.Ivar Johansen       NOR 2.47,8 Frogner   7.1.1917
20.Wilhelm Wolff       NOR 2.48,1 Frogner   7.1.1917
21.Rolv Hellum         NOR 2.49,2 Frogner   7.1.1917
Sigurd Trondsen        NOR 2.49,2 Frogner   7.1.1917
23.Leif Eggan          NOR 2.50,0 Trondhjem 9.1.1917
24.Peder Petersen      NOR 2.50,1 Trondhjem 9.1.1917
25.Eugen Borchgrevink  NOR 2.50,3 Frogner   7.1.1917
26.Erling Gulbrandsen  NOR 2.51,1 Frogner   7.1.1917
27.Rolf Larsen         NOR 2.51,2 Frogner   7.1.1917
28.Krjutsjkov          RUS 2.51,7 Moskva   10.1.1917
29.Asbjørn Pedersen    NOR 2.51,8 Frogner   7.1.1917
30.Galkin              RUS 2.52,2 Moskva   10.1.1917
5000 m menn  
1.Jakov Melnikov   RUS  9.19,2 Moskva 6.1.1917
2.Ivan Kudrjavtsev RUS  9.55,2 Moskva 9.1.1917
3.I. Kuvsjinov     RUS 10.03,4 Moskva 6.1.1917
4.A. Gazenfus      RUS 10.05,0 Moskva 6.1.1917
5.Galkin           RUS 10.23,8 Moskva 9.1.1917
10000 m menn
1.Jakov Melnikov   RUS 19.17,6 Moskva  8.1.1917
2.A. Gazenfus      RUS 20.52,0 Moskva  8.1.1917
3.I. Kuvsjinov     RUS 21.11,8 Moskva  8.1.1917
4.Ivan Kudrjavtsev RUS 21.33,8 Moskva 10.1.1917
5.Galkin           RUS 21.49,0 Moskva 10.1.1917

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,4-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,960
2.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
3.Kristian Strøm            NOR 44,9-2.22,9-8.40,9-18.03,7 198,808
4.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
5.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
6.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
7.Moje Öholm                SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
8.Henning Olsen             NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
9.Martin Sæterhaug          NOR 45,2-2.23,4-8.57,1-18.28,6 202,140
10.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
11.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
12.Sverre Aune              NOR 47,6-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,847
13.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
14.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
15.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
16.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
17.Arvo Tuomainen           FIN 45,8-2.27,3-8.54,4-18.22,2 203,450
18.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
19.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
20.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
21.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
22.Julius Skutnabb          FIN 47,2-2.30,4-8.46,0-18.16,4 204,753
23.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
24.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
25.Ole Mamen                NOR 47,1-2.29,1-8.53,3-18.19,6 205,110
26.Franz F. Wathn          FIN 46,2-2.27,8-8.58,0-18.44,0 205,467
27.Walter Tverin            FIN 46,0-2.28,5-9.06,4-18.35,4 205,910
28.Nikita Najdenov          RUS 47,7-2.29,3-8.56,8-18.15,4 205,917
Jakov Melnikov              RUS 46,8-2.27,2-9.04,9-18.31,2 205,917
30.Stener Johannessen       NOR 48,0-2.28,3-8.58,9-18.16,8 206,163
Clas Thunberg FIN 46,4-2.26,7-9.05,0-18.48,9 206,245
Bjarne Frang             NOR 44,6-2.24,4-9.16,0-19.25,8 206,623
Waldemar Bergström FIN 48,4-2.35,0-8.46,0-18.15,5 207,442
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.30,5-9.03,9-18.43,9 207,652
Vladimir Kalinin RUS 47,2-2.29,2-9.04,6-18.51,0 207,943
Sigurd Syversen NOR 47,1-2.29,9-9.10,0-18.51,9 208,662
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Theodor Pedersen         NOR 47,1-2.31,9-9.04,3-19.10,4 209,683
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.32,8-9.05,7-18.35,6 210,383
Alfred Strömstn FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Axel Blomqvist SWE 46,8-2.37,2-9.28,7-19.09,7 213,555
Eric Blomgren            SWE 48,8-2.38,5-9.32,1-19.20,6 216,873
Ilmari Danska FIN 47,4-2.35,4-9.45,8-19.59,6 217,760
Aksel Belewicz FIN 49,2-2.41,0-9.42,3-22.09,1 227,552
Harald Strøm             NOR 51,8-2.42,3
Frithjof Paulsen         NOR 48,6-2.30,9-8.51,3
Ole Olsen                NOR 50,8-2.38,0-9.13,1
Oskar Olsen NOR 46,1-2.32,4-9.28,1
Hans Trygve Hansen NOR 48,9-2.32,0-9.07,2
Roald Larsen NOR 52,1-2.40,0-9.27,2
Rolf Reiersen NOR 53,4-2.51,0
Eugen Berntzen NOR 49,3-2.40,6-9.37,5
Olav Olsen NOR 49,8-2.37,9