Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Grever

Torsdag den 11. januar 1917 åpna også svenskene skøytesesongen med et nasjonalt stevne på Östermalms stadion i Stockholm. Det var 500 og 1500 meter på programmet og Emanuel Bergsman vant begge på 47,6 og 2.40,5. Emerik Larsson tok begge andreplassene med 48,4 og 2.42,5.

Trønderne hadde et nytt pointsløp for juniorer, denne gangen over 5000 meter. Igjen var Olav Olsen overlegen med 9.19,8, ei sensasjonelt bra tid for en som ikke bare var debutant på denne distansen men også hadde debutert på 500 og 1500 m to dager før. Nest beste tid fikk Leif Eggan med 9.52,6 og tredje best var Peder Petersen på 10.04,2.

I Chicago begynte en ny rutine for Oscar Mathisen og Sigrid Mathisen født Ellefsen. En smak av et privilegert liv. Store, komfortable og elegante rom, og hvis de trengte noe, var det bare å plinge ned til restauranten. Begge kom fra enkle, for ikke å si fattigslige kår, en overgang som ikke er direkte enkel å takle. Oscar hadde smakt det privilegerte livet før, som senter for all oppmerksomhet og velvilje. Sigrid hadde stått på sidelinja og sugd det inn. Litt smitta det vel over på henne også. Men nå skulle altså begge ha det som grever.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Bjarne Frang         NOR 46,5 Frogner        7.1.1917
2.Oskar Olsen          NOR 46,8 Frogner        7.1.1917
3.Ole Mamen            NOR 47,1 Frogner        7.1.1917
4.Emanuel Bergsman     SWE 47,6 Stockh Österm 11.1.1917
5.Theodor Pedersen     NOR 47,7 Frogner        7.1.1917
6.Jakov Melnikov       RUS 48,1 Moskva         6.1.1917
Frithjof Lindteigen    NOR 48,1 Frogner        7.1.1917
8.Emerik Larsson       SWE 48,4 Stockh Österm 11.1.1917
9.Frithjof Paulsen     NOR 48,7 Frogner        7.1.1917
10.Hans Trygve Hansen  NOR 49,0 Frogner        7.1.1917
11.Alfred Christiansen NOR 49,1 Frogner        7.1.1917
12.Wilhelm Wolff       NOR 49,3 Frogner        7.1.1917
13.Olav Olsen          NOR 49,8 Trondhjem      9.1.1917
14.Eugen Berntzen      NOR 50,0 Frogner        7.1.1917
15.Erling Gulbrandsen  NOR 50,1 Frogner        7.1.1917
16.Samuel Carlsson     SWE 50,4 Stockh Österm 11.1.1917
17.I. Kuvsjinov        RUS 50,5 Moskva         6.1.1917
Karl-Arvig Hagstedt    SWE 50,5 Stockh Österm 11.1.1917
19.Einar Humble        SWE 50,6 Stockh Österm 11.1.1917
20.A. Gazenfus         RUS 50,9 Moskva         6.1.1917
21.Birger Halvorsen    NOR 51,0 Frogner        7.1.1917
22.Ole Olsen           NOR 51,2 Frogner        7.1.1917
23.Per Fjstad         SWE 51,4 Stockh Österm 11.1.1917
24.Rolv Hellum         NOR 51,8 Frogner        7.1.1917
25.Torgny Hagerup      NOR 52,0 Trondhjem      9.1.1917
26.Asbjørn Pedersen    NOR 52,5 Frogner        7.1.1917
Knut Backe             NOR 52,5 Frogner        7.1.1917
28.Marcus Johannessen  NOR 53,1 Frogner        7.1.1917
C. W. Carlsson         SWE 53,1 Stockh Österm 11.1.1917
30.Sigurd Trondsen     NOR 53,3 Frogner        7.1.1917
Rolf Larsen            NOR 53,3 Frogner        7.1.1917
1000 m menn
1.Julius Skutnabb    FIN 1.56,9 Helsinki-Hesp 7.1.1917
2.Waldemar Bergström FIN 1.57,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
3.Axel Lindholm      FIN 1.57,4 Helsinki-Hesp 7.1.1917
4.Aksel Belewicz     FIN 1.58,1 Helsinki-Hesp 7.1.1917
5.Ilmari Danska      FIN 1.58,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
1500 m menn
1.Ole Mamen            NOR 2.32,1 Frogner        7.1.1917
2.Bjarne Frang         NOR 2.35,6 Frogner        7.1.1917
3.Theodor Pedersen     NOR 2.35,8 Frogner        7.1.1917
4.Jakov Melnikov       RUS 2.37,0 Moskva         8.1.1917
5.Hans Trygve Hansen   NOR 2.37,7 Frogner        7.1.1917
6.Olav Olsen           NOR 2.37,9 Trondhjem      9.1.1917
7.Oskar Olsen          NOR 2.38,0 Frogner        7.1.1917
8.Gustav Gulbrandsen   NOR 2.39,4 Frogner        7.1.1917
9.Roald Larsen         NOR 2.40,0 Frogner        7.1.1917
10.Frithjof Paulsen    NOR 2.40,1 Frogner        7.1.1917
11.Emanuel Bergsman    SWE 2.40,5 Stockh Österm 11.1.1917
12.Ole Olsen           NOR 2.41,8 Frogner        7.1.1917
13.Alfred Christiansen NOR 2.42,4 Frogner        7.1.1917
14.Emerik Larsson      SWE 2.42,5 Stockh Österm 11.1.1917
15.Knut Sundheim       NOR 2.43,2 Frogner        7.1.1917
16.A. Gazenfus         RUS 2.43,6 Moskva         8.1.1917
Knut Backe             NOR 2.43,6 Frogner        7.1.1917
18.Einar Humble        SWE 2.44,1 Stockh Österm 11.1.1917
19.Eugen Berntzen      NOR 2.45,1 Frogner        7.1.1917
20.Samuel Carlsson     SWE 2.46,3 Stockh Österm 11.1.1917
21.I. Kuvsjinov        RUS 2.46,4 Moskva         8.1.1917
22.Karl-Arvid Hagstedt SWE 2.46,9 Stockh Österm 11.1.1917
23.Einar Hansen.96     NOR 2.47,3 Frogner        7.1.1917
24.Ivar Johansen       NOR 2.47,8 Frogner        7.1.1917
25.Wilhelm Wolff       NOR 2.48,1 Frogner        7.1.1917
26.Rolv Hellum         NOR 2.49,2 Frogner        7.1.1917
Sigurd Trondsen        NOR 2.49,2 Frogner        7.1.1917
28.Leif Eggan          NOR 2.50,0 Trondhjem      9.1.1917
29.Peder Petersen      NOR 2.50,1 Trondhjem      9.1.1917
30.Eugen Borchgrevink  NOR 2.50,3 Frogner        7.1.1917
5000 m menn  
1.Jakov Melnikov   RUS  9.19,2 Moskva     6.1.1917
2.Olav Olsen       NOR  9.19,8 Trondhjem 11.1.1917
3.Leif Eggan       NOR  9.52,6 Trondhjem 11.1.1917
4.Ivan Kudrjavtsev RUS  9.55,2 Moskva     9.1.1917
5.I. Kuvsjinov     RUS 10.03,4 Moskva     6.1.1917
6.Peder Petersen   NOR 10.04,2 Trondhjem 11.1.1917
7.A. Gazenfus      RUS 10.05,0 Moskva     6.1.1917
8.Galkin           RUS 10.23,8 Moskva     9.1.1917
9.Odd Gjønnes      NOR 10.31,7 Trondhjem 11.1.1917
10.Eigil Lybeck    NOR 10.33,6 Trondhjem 11.1.1917
11.Harald Jacobsen NOR 10.45,6 Trondhjem 11.1.1917
12.Torgny Hagerup  NOR 10.58,6 Trondhjem 11.1.1917
13.Sverre Johnsen  NOR 11.23,9 Trondhjem 11.1.1917
10000 m menn
1.Jakov Melnikov   RUS 19.17,6 Moskva  8.1.1917
2.A. Gazenfus      RUS 20.52,0 Moskva  8.1.1917
3.I. Kuvsjinov     RUS 21.11,8 Moskva  8.1.1917
4.Ivan Kudrjavtsev RUS 21.33,8 Moskva 10.1.1917
5.Galkin           RUS 21.49,0 Moskva 10.1.1917

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,4-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,960
2.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
3.Kristian Strøm            NOR 44,9-2.22,9-8.40,9-18.03,7 198,808
4.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
5.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
6.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
7.Moje Öholm                SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
8.Henning Olsen             NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
9.Martin Sæterhaug          NOR 45,2-2.23,4-8.57,1-18.28,6 202,140
10.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
11.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
12.Sverre Aune              NOR 47,6-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,847
13.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
14.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
15.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
16.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
17.Arvo Tuomainen           FIN 45,8-2.27,3-8.54,4-18.22,2 203,450
18.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
19.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
20.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
21.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
22.Julius Skutnabb          FIN 47,2-2.30,4-8.46,0-18.16,4 204,753
23.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
24.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
25.Ole Mamen                NOR 47,1-2.29,1-8.53,3-18.19,6 205,110
26.Franz F. Wathn          FIN 46,2-2.27,8-8.58,0-18.44,0 205,467
27.Walter Tverin            FIN 46,0-2.28,5-9.06,4-18.35,4 205,910
28.Nikita Najdenov          RUS 47,7-2.29,3-8.56,8-18.15,4 205,917
Jakov Melnikov              RUS 46,8-2.27,2-9.04,9-18.31,2 205,917
30.Stener Johannessen       NOR 48,0-2.28,3-8.58,9-18.16,8 206,163
Clas Thunberg FIN 46,4-2.26,7-9.05,0-18.48,9 206,245
Bjarne Frang             NOR 44,6-2.24,4-9.16,0-19.25,8 206,623
Waldemar Bergström FIN 48,4-2.35,0-8.46,0-18.15,5 207,442
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.30,5-9.03,9-18.43,9 207,652
Vladimir Kalinin RUS 47,2-2.29,2-9.04,6-18.51,0 207,943
Sigurd Syversen NOR 47,1-2.29,9-9.10,0-18.51,9 208,662
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Theodor Pedersen         NOR 47,1-2.31,9-9.04,3-19.10,4 209,683
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.32,8-9.05,7-18.35,6 210,383
Alfred Strömstn FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Axel Blomqvist SWE 46,8-2.37,2-9.28,7-19.09,7 213,555
Eric Blomgren            SWE 48,8-2.38,5-9.32,1-19.20,6 216,873
Ilmari Danska FIN 47,4-2.35,4-9.45,8-19.59,6 217,760
Aksel Belewicz FIN 49,2-2.41,0-9.42,3-22.09,1 227,552
Harald Strøm             NOR 51,8-2.42,3
Frithjof Paulsen         NOR 48,6-2.30,9-8.51,3
Ole Olsen                NOR 50,8-2.38,0-9.13,1
Oskar Olsen NOR 46,1-2.32,4-9.28,1
Hans Trygve Hansen NOR 48,9-2.32,0-9.07,2
Roald Larsen NOR 52,1-2.40,0-9.27,2
Rolf Reiersen NOR 53,4-2.51,0
Eugen Berntzen NOR 49,3-2.40,6-9.37,5
Olav Olsen NOR 49,8-2.37,9-9.19,8