Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Ventetid

Lørdag den 6 januar 1917 åpna skøytesesongen i Russland med Moskva-mesterskapet. Russerne holdt god skøyteaktivitet til tross for at det gikk ganske dårlig i krigen og det gjæra på hjemmebane. Vi har bare resultater fra 3 løpere, og det er kanskje alle som var med. Jakov Melnikov vant 500 m på 48,1 godt foran I. Kuvsjinov som tok sølvet med 50,5 foran A. Gazenfus som tok bronse med 50,9. Melnikov var vel så suveren på 5000 m som kan vant på 9.19,2 foran de samme to andre medaljevinnerne med henholdsvis 10.03,4 og 10.05,0. Mesterskapet fortsatte på mandagen med to nye seire til Melnikov på 2.37,0 og 19.17,6. De to andre medaljevinnerne bytta plass nå, og det var Gazenfus som tok sølvmedaljene med 2.43,6 og 20.52,0 mens Kuvsjinov tok to bronse med 2.46,4 og 21.11,8. Det var nok Gazenfus som tok sølvet sammenlagt også. De sto likt på poeng, men Gazenfus gikk foran på tid.

Finnene åpna sesongen søndag den 7. med en 1000-meter i Hesperia-parken i Helsinki. Tidene var: Julius Skutnabb 1.56,9, Waldemar Bergström 1.57,2, Axel Lindholm 1.57,4, Aksel Belewicz 1.58,1 og Ilmari Danska 1.58,2.

Nordmennene åpna sesongen med mer stil, et klubbløp for KSK på Frogner der det møtte 41 deltakere. De beste seniortidene var 46,5 av Bjarne Frang, 46,8 av Oskar Olsen og 47,1 av Ole Mamen på 500 m og 2.32,1 av Mamen, 2.35,6 av Frang og 2.35,8 av Theodor Pedersen på 1500 m. 500-metertida til Mamen var faktisk pers i årets første løp. Kanskje denne lovende østfoldingen gikk mot et gjennombrudd? I junior A vant Frithjof Lindteigen fra Kongsberg 500 m på 48,1 og Hans Trygve Hansen 1500 m på 2.37,7. Knut Backe vant 500 m i junior B på 52,5, mens Knut Sundheim vant 1500-meteren der med 2.43,2.

På den andre sida av Atlanteren var det mer stille. Med jevne mellomrom annonserte avisene at Oscar skulle ut på denne turneen sin, men avreisedatoen nærma seg og ingenting skjedde. Han begynte å mase på Johnson, og da fikk han beskjed om at han skulle delta i et stevne på St. Nicholas Rink. Datoen opplyser han ikke noe om, men det har antakelig vært i slutten av desember eller første uke av januar. Navnet hans var med i reklamen for stevnet. Dessverre ser det ikke ut til å være digitalisert noen avis som inneholder den reklamen. Men Oscar forteller at den hadde lokka fram skarer av norskamerikanere som ville se han gå, flere langveisfarende. De blei skuffa fordi da Oscar kom til St. Nicholas Rink, fikk han vite at det var et amatørstevne som han ikke kunne delta i som profesjonist.

Hensikten med turneen var å vise fram ferdighetene til Oscar på de store utebanene som han var mest vant med. Derfor hadde de valgt ut steder hvor det fantes slike baner. Oscar hadde fått råd av den norskfødte skøytefabrikanten Nestor Johnson (Nestor Johannessen) om å ikke la seg lure til å konkurrere på de små banene, da ville han bare tape slik som Johnson hadde sett flere håpefulle skandinaver gjøre. På de store banene ville amerikanerne være sjanseløse, og som mester hadde han hevdvunnen rett til å stille betingelsene sjøl. Men tidene var nye og gammel hevd hadde ikke så mye å si lenger.

Oscar hadde blitt kjent med Edmund Lamy og Norval Baptie også nå, de to andre store amerikanske skøytemestrene. De hadde vært på besøk i St. Nicholas rink og gjort seg sine observasjoner. Morris Wood, den offisielle amerikanske mesteren, som var påtenkt som påheng til turneen sammen med amatørmesteren O’Sickey, hadde kanskje også begynt å lure på om dette egentlig var så lurt allikevel. Iallfall begynte ting å trekke i langdrag. På bildet fra venstre: Wood, Lamy, Baptie.

Morris Wood, Edmund Lamy og Norval Baptie

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Bjarne Frang        NOR 46,5 Frogner 7.1.1917
2.Oskar Olsen         NOR 46,8 Frogner 7.1.1917
3.Ole Mamen           NOR 47,1 Frogner 7.1.1917
4.Theodor Pedersen    NOR 47,7 Frogner 7.1.1917
5.Jakov Melnikov      RUS 48,1 Moskva  6.1.1917
Frithjof Lindteigen   NOR 48,1 Frogner 7.1.1917
7.Frithjof Paulsen    NOR 48,7 Frogner 7.1.1917
8.Hans Trygve Hansen  NOR 49,0 Frogner 7.1.1917
9.Alfred Christiansen NOR 49,1 Frogner 7.1.1917
10.Wilhelm Wolff      NOR 49,3 Frogner 7.1.1917
11.Eugen Berntzen     NOR 50,0 Frogner 7.1.1917
12.Erling Gulbrandsen NOR 50,1 Frogner 7.1.1917
13.I. Kuvsjinov       RUS 50,5 Moskva  6.1.1917
14.A. Gazenfus        RUS 50,9 Moskva  6.1.1917
15.Birger Halvorsen   NOR 51,0 Frogner 7.1.1917
16.Ole Olsen          NOR 51,2 Frogner 7.1.1917
17.Rolv Hellum        NOR 51,8 Frogner 7.1.1917
18.Asbjørn Pedersen   NOR 52,5 Frogner 7.1.1917
Knut Backe            NOR 52,5 Frogner 7.1.1917
20.Marcus Johannessen NOR 53,1 Frogner 7.1.1917
21.Sigurd Trondsen    NOR 53,3 Frogner 7.1.1917
Rolf Larsen           NOR 53,3 Frogner 7.1.1917
23.Johan Narvestad    NOR 54,0 Frogner 7.1.1917
24.Daniel Hoff        NOR 54,1 Frogner 7.1.1917
Anders Sværi          NOR 54,1 Frogner 7.1.1917
26.Torolv Groseth     NOR 54,3 Frogner 7.1.1917
Ivar Johansen         NOR 54,3 Frogner 7.1.1917
Olaf Pederse          NOR 54,3 Frogner 7.1.1917
29.Einar Hansen.96    NOR 54,7 Frogner 7.1.1917
Erik Sparre           NOR 54,7 Frogner 7.1.1917
1000 m menn
1.Julius Skutnabb    FIN 1.56,9 Helsinki-Hesp 7.1.1917
2.Waldemar Bergström FIN 1.57,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
3.Axel Lindholm      FIN 1.57,4 Helsinki-Hesp 7.1.1917
4.Aksel Belewicz     FIN 1.58,1 Helsinki-Hesp 7.1.1917
5.Ilmari Danska      FIN 1.58,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
1500 m menn
1.Ole Mamen            NOR 2.32,1 Frogner 7.1.1917
2.Bjarne Frang         NOR 2.35,6 Frogner 7.1.1917
3.Theodor Pedersen     NOR 2.35,8 Frogner 7.1.1917
4.Jakov Melnikov       RUS 2.37,0 Moskva  8.1.1917
5.Hans Trygve Hansen   NOR 2.37,7 Frogner 7.1.1917
6.Oskar Olsen          NOR 2.38,0 Frogner 7.1.1917
7.Gustav Gulbrandsen   NOR 2.39,4 Frogner 7.1.1917
8.Roald Larsen         NOR 2.40,0 Frogner 7.1.1917
9.Frithjof Paulsen     NOR 2.40,1 Frogner 7.1.1917
10.Ole Olsen           NOR 2.41,8 Frogner 7.1.1917
11.Alfred Christiansen NOR 2.42,4 Frogner 7.1.1917
12.Knut Sundheim       NOR 2.43,2 Frogner 7.1.1917
13.A. Gazenfus         RUS 2.43,6 Moskva  8.1.1917
Knut Backe             NOR 2.43,6 Frogner 7.1.1917
15.Eugen Berntzen      NOR 2.45,1 Frogner 7.1.1917
16.I. Kuvsjinov        RUS 2.46,4 Moskva  8.1.1917
17.Einar Hansen.96     NOR 2.47,3 Frogner 7.1.1917
18.Ivar Johansen       NOR 2.47,8 Frogner 7.1.1917
19.Wilhelm Wolff       NOR 2.48,1 Frogner 7.1.1917
20.Rolv Hellum         NOR 2.49,2 Frogner 7.1.1917
Sigurd Trondsen        NOR 2.49,2 Frogner 7.1.1917
22.Eugen Borchgrevink  NOR 2.50,3 Frogner 7.1.1917
23.Erling Gulbrandsen  NOR 2.51,1 Frogner 7.1.1917
24.Rolf Larsen         NOR 2.51,2 Frogner 7.1.1917
25.Asbjørn Pedersen    NOR 2.51,8 Frogner 7.1.1917
26.Erik Sparre         NOR 2.52,7 Frogner 7.1.1917
27.Marcus Johannessen  NOR 2.54,0 Frogner 7.1.1917
28.Erling Bakke        NOR 2.54,3 Frogner 7.1.1917
29.Olaf Pedersen       NOR 2.56,0 Frogner 7.1.1917
30.Dagfinn Elnæs       NOR 2.56,2 Frogner 7.1.1917
5000 m menn  
1.Jakov Melnikov RUS  9.19,2 Moskva 6.1.1917
2.I. Kuvsjinov   RUS 10.03,4 Moskva 6.1.1917
3.A. Gazenfus    RUS 10.05,0 Moskva 6.1.1917
10000 m menn
1.Jakov Melnikov RUS 19.17,6 Moskva 8.1.1917
2.A. Gazenfus    RUS 20.52,0 Moskva 8.1.1917
3.I. Kuvsjinov   RUS 21.11,8 Moskva 8.1.1917

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,4-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,960
2.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
3.Kristian Strøm            NOR 44,9-2.22,9-8.40,9-18.03,7 198,808
4.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
5.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
6.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
7.Moje Öholm                SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
8.Henning Olsen             NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
9.Martin Sæterhaug          NOR 45,2-2.23,4-8.57,1-18.28,6 202,140
10.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
11.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
12.Sverre Aune              NOR 47,6-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,847
13.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
14.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
15.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
16.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
17.Arvo Tuomainen           FIN 45,8-2.27,3-8.54,4-18.22,2 203,450
18.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
19.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
20.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
21.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
22.Julius Skutnabb          FIN 47,2-2.30,4-8.46,0-18.16,4 204,753
23.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
24.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
25.Ole Mamen                NOR 47,1-2.29,1-8.53,3-18.19,6 205,110
26.Franz F. Wathn          FIN 46,2-2.27,8-8.58,0-18.44,0 205,467
27.Walter Tverin            FIN 46,0-2.28,5-9.06,4-18.35,4 205,910
28.Nikita Najdenov          RUS 47,7-2.29,3-8.56,8-18.15,4 205,917
Jakov Melnikov              RUS 46,8-2.27,2-9.04,9-18.31,2 205,917
30.Stener Johannessen       NOR 48,0-2.28,3-8.58,9-18.16,8 206,163
Clas Thunberg FIN 46,4-2.26,7-9.05,0-18.48,9 206,245
Bjarne Frang             NOR 44,6-2.24,4-9.16,0-19.25,8 206,623
Waldemar Bergström FIN 48,4-2.35,0-8.46,0-18.15,5 207,442
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.30,5-9.03,9-18.43,9 207,652
Vladimir Kalinin RUS 47,2-2.29,2-9.04,6-18.51,0 207,943
Sigurd Syversen NOR 47,1-2.29,9-9.10,0-18.51,9 208,662
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Theodor Pedersen         NOR 47,1-2.31,9-9.04,3-19.10,4 209,683
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.32,8-9.05,7-18.35,6 210,383
Alfred Strömstn FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Axel Blomqvist SWE 46,8-2.37,2-9.28,7-19.09,7 213,555
Eric Blomgren            SWE 48,8-2.38,5-9.32,1-19.20,6 216,873
Ilmari Danska FIN 47,4-2.35,4-9.45,8-19.59,6 217,760
Aksel Belewicz FIN 49,2-2.41,0-9.42,3-22.09,1 227,552
Harald Strøm             NOR 51,8-2.42,3
Frithjof Paulsen         NOR 48,6-2.30,9-8.51,3
Ole Olsen                NOR 50,8-2.38,0-9.13,1
Oskar Olsen NOR 46,1-2.32,4-9.28,1
Hans Trygve Hansen NOR 48,9-2.32,0-9.07,2
Roald Larsen NOR 52,1-2.40,0-9.27,2
Rolf Reiersen NOR 53,4-2.51,0
Eugen Berntzen NOR 49,3-2.40,6-9.37,5