Skøyter - Oscar Mathisen-dagboka



Tuomainen og Strøm

Det var brukbare forhold også andre dag av klubbløpet til Helsingfors SK i nordre havn i Helsinki. Julius Skutnabb vant begge distansene på 2.30,2 og 18.57,1, begge årsbeste i verden. Seieren på mila delte han med Waldemar Bergström. De gikk i par og passerte vel målstreken hand i hand etter en hard strid slik de ofte gjorde. De var helt overlegne på distansen, nr. 3 var Väinö Wickström som kom inn på 20.18,1. Aksel Belewicz var andremann på 1500 m med 2.35,2. Helsingen Sanomat skriver at det ser ut som Skutnabb har blitt bra av skaden sin igjen. Lurer på om han har vært ute i krigen.

I Tampere hadde Pyrintö et klubbløp der Arvo Tuomainen sesongdebuterte med 48,6, 2.36,7 og 9.33,3. Han vant alle distansene og Hjalmar Tuomi kom på andreplass på alle med 50,7, 2.42,3 og 9.43,1. Det var også løp i Viipuri der Eino Korhonen vant alle distansene på 50,3, 2.47,2 og 9.53,0.

I det internasjonale stevnet på Hammarby sjö vant igjen Axel Blomqvist og Ole Mamen hver sin distanse på henholdsvis 2.37,5 og 9.31,2. Mamen var bare 0,1 sekund bak svensken på mellomdistansen, mens Blomqvist var 29,2 bak på halvmila. Likevel fikk Mamen mer konkurranse i dag fordi nå var Blomgren med og han tok andreplass med 9.37,9. Begge tredjeplassene gikk til Gustaf Wiberg med 2.39,2 og 9.54,2. Sjøl om Blomqvist og Mamen delte distanseseirene, var det altså ikke tvil om hvem som var best. Men det var sannynligvis ikke sammenlagtberegning i dette stevnet. Svenskene hadde iallfall gått bort fra det, fra og med 1916, i sine egne mesterskap.

I Norge var det 4 stevner av forskjellig kaliber denne søndagen. Det største var i Horten der de fleste eliteløperne på Østlandet samla seg, minus Ole Mamen, som var i Stockholm, men pluss 8.33,8-mannen Sverre Aune som tok turen fra Trøndelag. Det var om lag 1500 tilskuere som samla seg på den islagte grusbanen for å se på skøyteløpet. Det største trekkplasteret var jo borte nå, men hjemmehåpet Kristian Strøm, som hadde stått fram som en utfordrer forrige sesong, trakk nok mange her. Og han skuffa ikke. Han vant 500 m på 47,1, knepent foran Bjarne Frang og Oskar Olsen, som fikk 47,2 og 47,3. 1500&nsbp;m vant han overlegent på 2.32,1. Parkameraten Frang tok andreplassen med 2.35,1. På 5000 m tok Gustav Gulbrandsen først ledelsen med 9.32,0 i første par da parkameraten Aune måtte bryte. Så overtok Frithjof Paulsen i andre par med 9.28,6. Men i siste par hadde Strøm ingen problemer med å ta sin tredje seier på 9.20,0. Isforhold sier ikke de referatene jeg har lest noe om, men det ser jo ikke ut til å ha vært helt ideelt.

Ellers var det stevner både på Oldenvatnet i Olden (der B. Sunde fra Olden IL vant begge distanser på 62,8 og 3.27,6) og på Hillevågsvatnet i Stavanger (der Alf Godal og Ingvald Aksdal vant på henholdsvis 60,3 og 3.19,2, men det var 4000 tilskuere!). I Trondhjem var det et nytt pointsløp, og nå var også seniorene med, unntatt Aune, som var i Horten. Hain Martin Sæterhaug vant begge distansene på 47,8 og 9.24,3, det var sesongdebut både for han og de to andre seniorene, Johan Sæterhaug, 50,1 og 9.42,6, og Bjarne Granaas, 50,2 og 9.45,8. Olav Olsen vant begge juniordistansene, men imponerte ikke så mye nå med 51,3 og 2.36,8. Det var også gutteklasser ned til 1012 år.

Sesongstatistikk, de 30 beste på hver distanse

500 m menn
1.Kristian Strøm       NOR 45,4 Drammen      14.1.1917
2.Oskar Olsen          NOR 46,2 Drammen      14.1.1917
3,Bjarne Frang         NOR 46,5 Frogner       7.1.1917
4.Ole Mamen            NOR 47,1 Frogner       7.1.1917
5.Emanuel Bergsman     SWE 47,6 Östermalm    11.1.1917
Ilmari Danska          FIN 47,6 Helsinki NH  20.1.1917
7.Theodor Pedersen     NOR 47,7 Frogner       7.1.1917
8.Thoralf Hansen       NOR 47,8 Drammen      14.1.1917
Martin Sæterhaug       NOR 47,8 Trondhjem    21.1.1917
10.Jakov Melnikov      RUS 48,1 Moskva        6.1.1917
Frithjof Lindteigen    NOR 48,1 Frogner       7.1.1917
Julius Skutnabb        FIN 48,1 Helsinki NH  20.1.1917
13.Emerik Larsson      SWE 48,4 Östermalm    11.1.1917
Frithjof Paulsen       NOR 48,4 Drammen      14.1.1917
Väinö Wickström        FIN 48,4 Helsinki NH  20.1.1917
Axel Blomqvist         SWE 48,4 Hammarby sjö 20.1.1917
17.Olav Olsen          NOR 48,5 Trondhjem    16.1.1917
18.Arvo Tuomainen      FIN 48,6 Tampere      21.1.1917
Gustav Gulbrandsen     NOR 48,6 Horten       21.1.1917
20.Aksel Belewicz      FIN 48,9 Helsinki NH  20.1.1917
21.Hans Trygve Hansen  NOR 49,0 Frogner       7.1.1917
Axel Lindholm          FIN 49,0 Helsinki NH  20.1.1917
23.Alfred Christiansen NOR 49,1 Frogner       7.1.1917
24.Eugen Berntzen      NOR 49,2 Horten       21.1.1917
25.Wilhelm Wolff       NOR 49,3 Frogner       7.1.1917
26.Roald Larsen        NOR 49,7 Horten       21.1.1917
27.Helge Björk         SWE 49,8 Hammarby sjö 20.1.1917
28.Waldemar Bergström  FIN 49,9 Helsinki NH  20.1.1917
29.Sverre Aune         NOR 50,0 Horten       21.1.1917
30.Erling Gulbrandsen  NOR 50,1 Frogner       7.1.1917
Johan Sæterhaug        NOR 50,1 Trondhjem    21.1.1917
1000 m menn
1.Ole Kristian Johnsen NOR 1.44,3 Frogner      14.1.1917
2.Eino Korhonen        FIN 1.46,9 Viipuri      14.1.1917
3.Gustav Vänttinen     FIN 1.49,2 Viipuri      14.1.1917
4.Lars Backe           NOR 1.49,7 Frogner      14.1.1917
5.Thorstein Eng        NOR 1.50,1 Frogner      14.1.1917
6.Toivo Ovaska         FIN 1.50,2 Viipuri      14.1.1917
7.David Olsen          NOR 1.53,3 Frogner      14.1.1917
8.Adik Manninen        FIN 1.53,9 Viipuri      14.1.1917
9.Fritz Andersen       NOR 1.54,6 Frogner      14.1.1917
10.Aarne Ahola         FIN 1.55,1 Viipuri      14.1.1917
11.Ivar Larsen         NOR 1.56,2 Frogner      14.1.1917
12.Julius Skutnabb     FIN 1.56,9 Helsinki-Hesp 7.1.1917
13.Waldemar Bergström FIN  1.57,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
14.Erik Paulsen        NOR 1.57,3 Frogner      14.1.1917
15.Axel Lindholm       FIN 1.57,4 Helsinki-Hesp 7.1.1917
16.Arne Holm           NOR 1.57,5 Frogner      14.1.1917
17.Jalo Ahola          FIN 1.57,7 Viipuri      14.1.1917
18.Arwi Nygren         FIN 1.58,0 Viipuri      14.1.1917
Sverre Moe             NOR 1.58,0 Frogner      14.1.1917
20.Aksel Belewicz      FIN 1.58,1 Helsinki-Hesp 7.1.1917
21.Ilmari Danska       FIN 1.58,2 Helsinki-Hesp 7.1.1917
22.Alf Bjerke          NOR 2.00,0 Frogner      14.1.1917
23.Lorang Aronsen      NOR 2.00,7 Frogner      14.1.1917
Peter Øhre             NOR 2.00,7 Frogner      14.1.1917
25.Rolf Tandberg       NOR 2.02,0 Frogner      14.1.1917
26.Arnt Fjøs           NOR 2.03,7 Frogner      14.1.1917
27.Lorang Andresen     NOR 2.04,0 Frogner      14.1.1917
28.Eilif Nilsen        NOR 2.06,2 Frogner      14.1.1917
29.Harald Olsen        NOR 2.07,0 Frogner      14.1.1917
30.Olaf Sørum          NOR 2.07,5 Frogner      14.1.1917
1500 m menn
1.Julius Skutnabb      FIN 2.30,2 Helsinki NH  21.1.1917
2.Kristian Strøm       NOR 2.31,4 Drammen      14.1.1917
3.Ole Mamen            NOR 2.32,1 Frogner       7.1.1917
4.Olav Olsen           NOR 2.32,7 Trondhjem    16.1.1917
5.Oskar Olsen          NOR 2.34,0 Drammen      14.1.1917
6.Frithjof Paulsen     NOR 2.34,4 Drammen      14.1.1917
7.Bjarne Frang         NOR 2.35,1 Horten       21.1.1917
8.Aksel Belewicz       FIN 2.35,2 Helsinki NH  21.1.1917
9.Theodor Pedersen     NOR 2.35,8 Frogner       7.1.1917
10.Arvo Tuomainen      FIN 2.36,7 Tampere      21.1.1917
11.Jakov Melnikov      RUS 2.37,0 Moskva        8.1.1917
12.Gustav Gulbrandsen  NOR 2.37,3 Horten       21.1.1917
13.Axel Blomqvist      SWE 2.37,5 Hammarby sjö 21.1.1917
14.Hans Trygve Hansen  NOR 2.37,7 Frogner       7.1.1917
15.Gustaf Wiberg       SWE 2.39,2 Hammarby sjö 21.1.1917
16.Ilmari Danska       FIN 2.39,3 Helsinki NH  21.1.1917
Sverre Aune            NOR 2.39,3 Horten       21.1.1917
18.Väinö Wickström     FIN 2.39,7 Helsinki NH  21.1.1917
19.Roald Larsen        NOR 2.40,0 Frogner       7.1.1917
Waldemar Bergström     FIN 2.40,0 Helsinki NH  21.1.1917
21.Peder Petersen      NOR 2.40,2 Trondhjem    16.1.1917
22.Emanuel Bergsman    SWE 2.40,5 Östermalm    11.1.1917
23.Emil Wilhelmsson    FIN 2.40,7 Helsinki NH  21.1.1917
24.Eric Blomgren       SWE 2.40,9 Hammarby sjö 21.1.1917
25.Ole Olsen           NOR 2.41,0 Horten       21.1.1917
26.Hjalmar Tuomi       FIN 2.42,3 Tampere      21.1.1917
27.Alfred Christiansen NOR 2.42,4 Frogner       7.1.1917
28.Emerik Larsson      SWE 2.42,5 Östermalm    11.1.1917
29.Knut Sundheim       NOR 2.43,2 Frogner       7.1.1917
30.A. Gazenfus         RUS 2.43,6 Moskva        8.1.1917
Knut Backe             NOR 2.43,6 Frogner       7.1.1917
5000 m menn  
1.Julius Skutnabb     FIN  9.11,0 Helsinki NH  20.1.1917
2.Olav Olsen          NOR  9.15,0 Trondhjem    18.1.1917
3.Kristian Strøm      NOR  9.15,2 Drammen      14.1.1917
4.Ole Mamen           NOR  9.15,4 Drammen      14.1.1917
5.Jakov Melnikov      RUS  9.19,2 Moskva        6.1.1917
6.Martin Sæterhaug    NOR  9.24,3 Trondhjem    21.1.1917
7.Frithjof Paulsen    NOR  9.28,6 Horten       21.1.1917
8.Waldemar Bergström  FIN  9.31,0 Helsinki NH  20.1.1917
9.Gustav Gulbrandsen  NOR  9.32,0 Horten       21.1.1917
10.Arvo Tuomainen     FIN  9.33,3 Tampere      21.1.1917
11.Theodor Pedersen   NOR  9.34,8 Horten       21.1.1917
12.Eric Blomgren      SWE  9.37,9 Hammarby sjö 21.1.1917
13.Aksel Belewicz     FIN  9.38,2 Helsinki NH  20.1.1917
14.Johan Sæterhaug    NOR  9.42,6 Trondhjem    21.1.1917
15.Väinö Wickström    FIN  9.42,9 Helsinki NH  20.1.1917
16.Hjalmar Tuomi      FIN  9.43,1 Tampere      21.1.1917
17.Bjarne Granaas     NOR  9.45,8 Trondhjem    21.1.1917
18.Oskar Olsen        NOR  9.48,2 Drammen      14.1.1917
19.Leif Eggan         NOR  9.52,6 Trondhjem    11.1.1917
20.Eino Korhonen      FIN  9.53,0 Viipuri      21.1.1917
21.Bjarne Frang       NOR  9.53,5 Horten       21.1.1917
22.Gustaf Wiberg      SWE  9.54,2 Hammarby sjö 21.1.1917
23.Ivan Kudrjavtsev   RUS  9.55,2 Moskva        9.1.1917
24.Emil Wilhelmsson   FIN  9.56,8 Helsinki NH  20.1.1917
25.Axel Blomqvist     SWE 10.00,4 Hammarby sjö 21.1.1917
26.Verner Eriksson    SWE 10.03,3 Hammarby sjö 21.1.1917
27.I. Kuvsjinov       RUS 10.03,4 Moskva        6.1.1917
28.Peder Petersen     NOR 10.04,2 Trondhjem    11.1.1917
29.A. Gazenfus        RUS 10.05,0 Moskva        6.1.1917
30.Galkin             RUS 10.23,8 Moskva        9.1.1917
10000 m menn
1.Waldemar Bergström FIN 18.57,1 Helsinki NH  21.1.1917
Julius Skutnabb      FIN 18.57,1 Helsinki NH  21.1.1917
3.Ole Mamen          NOR 19.17,1 Hammarby sjö 20.1.1917
4.Jakov Melnikov     RUS 19.17,6 Moskva        8.1.1917
5.Gustaf Wiberg      SWE 20.10,6 Hammarby sjö 20.1.1917
6.Väinö Wickström    FIN 20.18,1 Helsinki NH  21.1.1917
7.Aksel Belewicz     FIN 20.18,9 Helsinki NH  21.1.1917
8.Emil Wilhelmsson   FIN 20.24,6 Helsinki NH  21.1.1917
9.Verner Eriksson    SWE 20.38,8 Hammarby sjö 20.1.1917
10.A. Gazenfus       RUS 20.52,0 Moskva        8.1.1917
11.Paul Poss         SWE 21.02,0 Hammarby sjö 20.1.1917
12.I. Kuvsjinov      RUS 21.11,8 Moskva        8.1.1917
13.Eric Blomgren     SWE 21.12,6 Hammarby sjö 13.1.1917
14.Ivan Kudrjavtsev  RUS 21.33,8 Moskva       10.1.1917
15.Galkin            RUS 21.49,0 Moskva       10.1.1917
16.Erik Wingnér      SWE 23.18,6 Hammarby sjö 13.1.1917
17.Einar Humble      SWE 23.51,2 Hammarby sjö 13.1.1917

Gjeldende adelskalender

1.Oscar Mathisen            NOR 43,4-2.17,4-8.36,3-17.22,6 192,960
2.Vasilij Ippolitov         RUS 45,4-2.22,2-8.41,6-17.35,5 197,735
3.Kristian Strøm            NOR 44,9-2.22,9-8.40,9-18.03,7 198,808
4.Nikolaj Strunnikov        RUS 45,1-2.23,8-8.42,9-17.59,8 199,313
5.Thomas Bohrer             AUT 44,8-2.23,8-8.51,0-17.51,0 199,383
6.Peder Østlund             NOR 45,2-2.22,6-8.51,8-17.50,6 199,443
7.Moje Öholm                SWE 44,8-2.23,6-9.01,2-18.24,0 201,987
8.Henning Olsen             NOR 44,9-2.25,0-8.53,9-18.30,3 202,138
9.Martin Sæterhaug          NOR 45,2-2.23,4-8.57,1-18.28,6 202,140
10.Gunnar Strömstén         FIN 46,2-2.25,4-8.53,3-18.04,0 202,197
11.Jaap Eden                NED 48,2-2.25,4-8.37,6-17.56,0 202,227
12.Sverre Aune              NOR 47,6-2.27,8-8.33,8-18.12,0 202,847
13.Johan Schwartz           NOR 46,6-2.26,0-8.51,2-18.09,4 202,857
14.Platon Ippolitov         RUS 47,2-2.27,2-8.44,2-18.08,0 203,087
15.Rudolf Gundersen         NOR 44,8-2.26,6-8.54,0-18.41,0 203,117
16.Sigurd Mathisen          NOR 44,4-2.26,2-9.05,2-18.35,2 203,413
17.Arvo Tuomainen           FIN 45,8-2.27,3-8.54,4-18.22,2 203,450
18.Trygve Lundgreen         NOR 46,6-2.27,3-8.52,5-18.15,3 203,715
19.Julius Seyler            GER 46,2-2.27,6-9.02,0-18.05,0 203,850
20.Väinö Wickström          FIN 46,2-2.27,3-9.00,4-18.25,3 204,605
21.Otto Andersson           SWE 46,8-2.26,9-8.53,4-18.31,8 204,697
22.Julius Skutnabb          FIN 47,2-2.30,4-8.46,0-18.16,4 204,753
23.Antti Wiklund            FIN 47,4-2.24,2-9.01,4-18.24,0 204,807
24.Arne Schrey              FIN 45,4-2.24,4-9.07,6-18.55,2 205,053
25.Ole Mamen                NOR 47,1-2.29,1-8.53,3-18.19,6 205,110
26.Franz F. Wathén          FIN 46,2-2.27,8-8.58,0-18.44,0 205,467
27.Walter Tverin            FIN 46,0-2.28,5-9.06,4-18.35,4 205,910
28.Nikita Najdenov          RUS 47,7-2.29,3-8.56,8-18.15,4 205,917
Jakov Melnikov              RUS 46,8-2.27,2-9.04,9-18.31,2 205,917
30.Stener Johannessen       NOR 48,0-2.28,3-8.58,9-18.16,8 206,163
Clas Thunberg FIN 46,4-2.26,7-9.05,0-18.48,9 206,245
Bjarne Frang             NOR 44,6-2.24,4-9.16,0-19.25,8 206,623
Waldemar Bergström FIN 48,4-2.35,0-8.46,0-18.15,5 207,442
Gustav Gulbrandsen NOR 46,9-2.30,5-9.03,9-18.43,9 207,652
Vladimir Kalinin RUS 47,2-2.29,2-9.04,6-18.51,0 207,943
Sigurd Syversen NOR 47,1-2.29,9-9.10,0-18.51,9 208,662
Axel Lindholm FIN 47,1-2.30,2-9.13,0-19.02,0 209,567
Theodor Pedersen         NOR 47,1-2.31,9-9.04,3-19.10,4 209,683
Arvo Jalovaara FIN 49,1-2.32,8-9.05,7-18.35,6 210,383
Alfred Strömstén FIN 49,3-2.34,8-9.09,8-18.41,4 211,950
Axel Blomqvist SWE 46,8-2.37,2-9.28,7-19.09,7 213,555
Eric Blomgren            SWE 48,8-2.38,5-9.32,1-19.20,6 216,873
Ilmari Danska FIN 47,4-2.35,4-9.45,8-19.59,6 217,760
Aksel Belewicz FIN 49,2-2.41,0-9.42,3-22.09,1 227,552
Harald Strøm             NOR 51,8-2.42,3
Frithjof Paulsen         NOR 48,6-2.30,9-8.51,3
Ole Olsen                NOR 50,8-2.38,0-9.13,1
Oskar Olsen NOR 46,1-2.32,4-9.28,1
Hans Trygve Hansen NOR 48,9-2.32,0-9.07,2
Roald Larsen NOR 52,1-2.40,0-9.27,2
Rolf Reiersen NOR 53,4-2.51,0
Eugen Berntzen NOR 49,3-2.40,6-9.37,5
Olav Olsen NOR 49,8-2.37,9-9.19,8